Tohi mõisa viinaköök

Sajand tagasi oli Eesti tuntud mõisate viinaköökide poolest ja mil piiritust veeti tsaari Venemaale.  Nii ka Tohisoo mõis,  (muide saksa keeles ”Tois”) mis asutati tõenäoliselt 17. sajandil von Burdtide poolt ja kuulus erinevatele aadlikele kuni 1919. aasta mõisate võõrandamiseni. Siinse viinaköögi panus viinatootmisesse oli tagasihoidlik – umbes 5355 liitrit aastas. Selles jagus nii ekspordiks kui ka kohalike kõrtside valikusse. Täna reedab ajaloolise viinaköögi auskoha kõrge valge korsten.

Vennad Schimschilewitschid

Kui viinatootmine vaibus ajalookeerises ja väikeste viinaköökide töö võtsid üle moodsad vabrikud, soikus ka Tohisool tootmine. Kõrge korstnaga valge hoone jäi ootama uusi ettevõtmisi- 1923. aastal ehitasid vennad Salomon ja Hirsch Šimšilevitš (proovi seda nime kirjutada ja hääldada: SchimschilewitschTohisoo viinakööki nahaparkimise vabriku, mis töötas seal 1933. aastani.  

Nahavabrik “Linda”

Uued ajad, uued kombed, uus ajalugu ning mood. Tohisoole seadis end sisse kuldsetel kuuekümnendatel (täpsemalt 1964) nahkgalanteriikombinaadi “Linda” Kohila tsehh, kus valmistati kohvreid, käekotte, kindaid ja koguni kiivrite sisusid. Tooni andsid tublid naised ehk “lindakad”, nagu neid Kohilas kutsuti ja keda parimatel päevadel töötas siin majas umbes 150 naist. Sekka ka mõni mees (olla koheselt väga populaarsed!). Aastakümneid valmistasid tublid õmblejannad ja meistrid siin moodsaid käekotte, prillitoose ning elegantseid rahakotte, kõik ehtsast nahast. Populaarne kaup, mida otsiti tikutulega taga üle riigi!

Tohi Distillery & Külastuskeskus

“Linda” jäi paraku 2000ndate kiirele tempole ja arengutele jalgu ning sümpaatne hoone unarusse koos kirju ajalooga. Seda kuni 2018. aastani. Kümned õmblusmasinad leidsid uued omanikud antiigikaupmeeste ja teiste austajate näol ning maja läbis põhjaliku renoveerimise. Rajati kaasaegsed, avarad ruumid pidudeks ja sündmusteks ning alumisele korrusele edevad vaskkatlad džinni valmistamiseks. 2 aastat hiljem avas Tohi Distillery & Külastuskeskus siin oma uksed. Tere tulemast Tohile, alati tohib!

Tohib või ei tohi?

Tohisoo mõis, viinaköök, nahavabrik ja lõpuks džinnivabrik ning külastuskeskus. Tohi džinnid. Sestap originaalne nimi. Tohib küll! Muide, jaapani keeles tähendab “tohi“ lindu. Tšerokee keeles aga viitab “tohi“ rahule ja tasakaalule. Tohi Distillery sümboolikas on samuti lind – idee on pärit Bellingshausenite perekonna vapilt, kellele kuulus kunagi Tohisoo mõis. Kõigele lisaks on Tohi nimeline Iraani päritolu hip-hoppar super kuulus Ameerikas. Loodame, et ta tuleb meile varsti külla.

Tohi džinnid

Võib-olla oli siin õhus nii palju oskuslikkust, loomingulistust, armastust või midagi muud, aga kõik Tohi džinnides on kõiki neid komponente. Loe lähemalt Tohi jookidest siin.

 

Tohi Distillery OÜ džinnitehase tootmisseadmete ostmist ja vajalike ehitustööde teostamist toetati PRIA 2017. aasta mikro- ja väikeettevõtjate põllumajandustoodete töötlemise ning turustamise investeeringutoetuse raames. Seminarikeskuse ehitamise investeeringuid on toetatud PRIA poolt maapiirkonna majandustegevuse mitmekesistamise investeeringutoetuse 2018. aasta taotlusvoorus.