Skip to main content

Oled ilmselt seisnud džinniriiuli eest kaupluses või piielnud baaris menüüd, kus valik on segadusse ajavalt lai? Mis vahe on eri stiilidel nagu “distilled gin“ ja “london dry gin”, rääkimata väljendist “navy strength gin”?

Džinn on üks väheseid kangeid alkohole, mis Euroopa Liidus on reguleeritud vastava seadusega. Et kanda nime “gin“ või “džinn“, peab joogi baasiks olema harilikult viljast destilleeritud alkohol ja millele annavad iseloomuliku maitse ja aroomi kadakamarjad. Minimaalne alkoholisisaldus on džinnil vähemalt 37,5% vol.

Nimi “gin“ tuleb prantsuse sõnast “genièvr”, hollandi vastest “jenever” ning ilmselt ka itaalia keelsest “ginepro” – need kõik tähendavad kadakamarja.

London Dry Gin või lihtsalt London Gin

Seda nimetust võivad kanda džinnid, mille baasiks on ainult põllumajandusliku päritoluga etüülalkohol. Maitse saadakse ainult etüülalkoholi korduval destilleerimisel traditsioonilistes destillaatorites looduslike taimede, ürtide või marjadega. Oluline on ka fakt, et London Dry Gin ei tohi sisaldada suhkrut mitte üle 0.1 g liitri kohta või sisaldada sünteetilisi värvi -või maitseaineid. Seega võib üldistada, et London Dry Gin on alati kõige kuivema stiiliga džinn. Alkoholisisaldus on taas minimaalselt 37,5 % vol. Džinni kuiv stiil lubab kasutatud erinevatel ürtidel ja vürtsidel paremini esile tulla, mida muidu suhkur võiks „tappa“. Ahjaa – seda džinni võib valmistada ükskõik kus maailmas, mitte ainult Londonis! Muuseas ka Kohilas – Tohis on meil selles kategoorias Tohi London Dry Gin Ginger & Sichuan Pepper.

Destilleeritud džinn või “Distilled Gin“

Ka selle džinni baasiks on ainult põllumajandusliku päritoluga etüülalkohol. Maitse saadakse etüülalkoholi korduval destilleerimisel traditsioonilistes destillaatorites looduslike taimede, ürtide või marjadega. Destilleeritud džinni kohustuslik osa retseptis on samuti kadakamari, muud ürdid või vürtsid vastavalt retsepti autorile (tihti on selle auväärse ameti nimetus „Master Gin Distiller“). Vastavalt tema instruktsioonidele saab paika ka džinni kangus – minimaalselt 37,5% vol. Aga iga lisakraad võib lisada uusi nüansse. Tohis on master distiller Priit Palk ja näiteks Tohi Cloudberry Mist Gin on kangusega 43% vol. Just selle numbri juures olid tema meelest kõige paremini džinni maitses tasakaalus kadakamarjad, murakad ja muud ürdid.

Mereväe kangusega džinn ehk Navy Strength Gin

Vist enim legende tekitanud džinn! Tegelikult kangeim desitilleeritud džinni tüüp. Peab olema vähemalt 57% vol kangusega – see on ilmselt ka üks “süüdlane” kõmujuttudele ja legendidele. Millel on ka palju tõepõhja.  Navy Strength džinnis kohtuvad kontsentreeritud maitsed ja nii nii on seda tüüpi kadakajook parim erilisemateks džinnikokteilideks. Näiteks Gimlet.

Tohi Distillery džinnidest on destilleeritud džinnidest  Eesti parimaks tunnistatud Tohi Cloudberry Mist Gin ning ka Aronia Infused Gin. Tohi London Dry vaste on 13 erineva vürtsiga Tohi London Dry Gin. Ning püssirohukindel ehk mereväe kangusega džinn on Admiral´s Reserve Navy Strength Gin.